مقاله اقسام آسیب های سازمان های اطلاعاتی

مقاله اقسام آسیب های سازمان های اطلاعاتی مقاله اقسام آسیب های سازمان های اطلاعاتی

دسته : -پژوهش ها

فرمت فایل : word

حجم فایل : 24 KB

تعداد صفحات : 15

بازدیدها : 319

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

مقاله اقسام آسیب های سازمان های اطلاعاتی

مقاله اقسام آسیب های سازمان های اطلاعاتی

مقدمه

در عصری كه اطلاعات بعنوان یك كالای بسیار با ارزش در اداره جوامع و تحولات جهان ایفای نقش می‌نماید سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی نقش مهمتری نسبت به گذشته پیدا كرده‌اند. یكی از ویژگی‌های عمده اطلاعات در این عصر سرعت مبادله آن و همچنین نقش بخش‌های غیردولتی در این مقوله است در حالیكه در گذشته علاوه بر فقدان تجهیزات پیشرفته ارتباطی، اطلاعات در انحصار دولتها بوده است. بنابراین در چنین شرایطی سازما‌های امنیتی كه نقش عمده‌ای در حفظ امنیت ملی و امنیت عمومی جامعه ایفا می‌نمایند از مأموریت حساس‌تری برخوردار می‌گردند. لیكن این سازمانها نیز همانند سایر نهادها در معرض آسیبهای خاصی قرار دارند. و لذا هر چه سازمان پیچیده‌تر، حساس‌تر و مهمتر باشد شناخت آسیب و آفتهای آن نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌كند.

در این مقاله آسیبهایی كه نیروهای اطلاعاتی را از درون و بیرون سازمان تهدید می‌كند مورد بررسی قرار گرفته است.

تفاوت عمده و اساسی انسان با دیگر جانداران كه ملاك انسانیت اوست و منشأ چیزی به نام تمدن و فرهنگ انسانی گردیده در «بینشها و گرایشهاست.»

ارسطو بشر را اصولاً حیوان بیولوژیك میدانست و معتقد بود كه برای تبیین طبیعت او باید خصوصیات، قابلیت‌های بدنی وارثی او را اصل قرار داد.

افلاطون فكر می‌كرد كه بشر حاصل نوعی از اجتماع است و در جمهوری خیالی خود، معتقد بود كه با به كار بردن نهادهای تربیتی و اجتماعی می‌توانیم طبیعت بشر را به هر صورت كه بخواهیم، درآوریم (2)

امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید: «اتزعم انك جرم صغیر و فیك نطوی العالم الاكبر.»

ساختمان وجودی آدمی یك نظام تشكیلاتی فوق‌العاده ظریف و پیچیده است، این ساختمان آمادگی ورود به خیر و شر را دارد. انسان موجودی است كه در هر دو جهت استعداد رشد را دارد، به خصوص در مشاغلی كه با گناه و یا مطالبی رو به تزاید گناه، قرار گیرد. این انحراف در مسیر تربیت بشر با سرعت بیشتری حركت خواهد كرد و زاویه كوچك انحراف در شروع، به فاصله‌ای عمیق تبدیل خواهد شد.

بررسی عوامل مختلف مانند انگیزه، نیت- زمینه‌های بروز استعدادهای طالب خیر و شر، و مسائلی از قبیل از وظایف پیشگیرانه یك سازمان حفاظت اطلاعاتی است.

دو باغ را در نظر بگیرید كه از نظر آب و خاك و هوا و حرارت، درختان و بوته‌ها یكسانند. اگر باغبان یكی از آنها به آفات، آسیب‌ها و نابودی باغ خود توجه داشته باشد، آن باغ از طراوت، شادابی، شكوفه، گل و میوه‌های فراوان برخوردار خواهد بود ولی اگر باغبان دیگر به آفات و آسیب‌های باغ خود توجه نداشته باشد، در نتیجه باغی پژمرده و میوه‌های كرم خورده خواهد داشت.

انسان نیز چنین است، اگر به آفات روحی و جسمی خود توجه نكند، عنصری خطرناك و آلوده خواهد شد و اگر همین انسان در محیطی مانند محیط اطلاعاتی و امنیتی كه زمینه‌های آسیب شغلی در آن بیشتر فراهم است قرار گیرد ولی به آسیب‌ها و آفات توجه نداشته باشد با سرعت و شدت بیشتری به مرزهای آلودگی نزدیك خواهد شد.

سازمانهای امنیتی كه مأموریت‌های خاص آن با پنهانكاری همراه است و برای اجرای ای مأموریت از ابزار و شیوه خاص پنهانكاری نیز استفاده می‌نمایند با آسیب‌های پنهانی در درون و بیرون از سازمان مواجه هستند.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید