مقاله درباره سورئالیسم

مقاله درباره سورئالیسم مقاله درباره سورئالیسم

دسته : هنر و گرافیک

فرمت فایل : word

حجم فایل : 14 KB

تعداد صفحات : 15

بازدیدها : 233

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله درباره سورئالیسم

مقاله درباره سورئالیسم

بعد از پایان جنگ جهانی اول شیوه ای جدید به نام «وهمگری» یا سوئالیسم تكوین یافت و ابتدا بر علم ادبی حكمفرما شد و واژه سورئالیسم را ابتدا آپولینز شاعر فرانسوی در 1917 به معنی لغوی «واقعیت برتر» آن هم در تفسیر یكی از نمایشنامه های خود به كار برد و این مكتب هنرهای تجسمی را در بر می گرفت و هنرمندان جدا شده از نهضت دادارا گرد خود آورده و بنای این مكتب مهم و رویا و تداعی آزاد و صور مكتوم در ضمیر ناهشیار است. و یكی از اهداف هنرمند یا شاعر این است كه نیروی خیالی خود را با عقل و ارائه بیرون آورد و از قید و بند اجتماعی آزاد كند. از هنرمندان این دوره آرپ، جورجو اكیریكو، ماكس ارنست، كله، ماسون خوان میروه، پیكاسو و از هنرمندانی كه بعدها این مكتب روی آوردند ماگریت، سالودوردالی جاكومتی پیكرتراش، تانگی، شاگال.

خصوصیات برخی از هنرمندان سورئال

ماكس تخیلی بی بند و مرز را در نقاشی هایش به كار می برد.

جانسون نقش های برانگیخته از ضمیر ناهشیار خود را بدون عقل و منطق ترسیم می‌كند.

تانگی: منظره های سرح آمیز و غیر زمینی را با تصویر موجودات عجیب غریب از موادی خمیری در لایتنی می سازد.

دالی: دنیای متنوعی دارد و با تضنن هنری و لوده گری ها ذهن جهانیان را پر ساختند.

ماگریت بلژیكی: از فعال ترین این هنرمندان كارهای برجسته می كرده.

كیریكو: تصویر افراد یا كودكانی هویت ناپذیر و شبیه به آدمك های جامه پوشیده را همراه با اشیایی كه گویی برجا سنگ شده در فضاهای قالبی و برش خورده معماری های هندی و راستبر جایگزین می سازد. سایه هایی یكپارچه و هراس انگیز هگ نور می آفریند و انسان احساس كابوس زدگی می‌كند و حضور اشباحث پلید و نامرئی را گمان می برد.

سورئالیسم

شیوه هنری كه از چندی پیش در میان اقوام مختلف جهان به چشم خورده و در سال 1924 به صورت نهفتی نودر آمد. با برخورداری از آزادی كامل و ارائه هرگونه تصویر یا كدائی نامانوس یا الهام و رویا و تجسم از خمیر ناخودآگاه كلا این مكتب با مكاتب دیگر فرق می‌كند . 

فرضیه سورئالیسم

فرو رفتن در خود و آزادی از قید و بند سنن و عادات و دانسته ها و بردن خود به اشارات و الهامات كه از وجود آدمی بر می خیزد و شكل دادن به آنها بدون رعایت رسوم رایج شیوه كار هنرمندان سورئالیست هنرمند سوئالیست به جهانی می رسد كه با جهان مانوس ما بسیار متفاوت است. 

در میان نخستین سورئالیستها

آندره مانسون انقلابی ترین و پر شورترین هنرمندی كه زخم های روانی بیشتر از زخم های حجمی بر او وارد شده او یك آثار آناریشت بوده. وموضوع آثار او سادیسم انسان و درنده خویی تمام موجودات زنده اعم از ماهیها و حشرات صحنه كشتار.

هنرمندی كه نماینده سورئالیسم بود

ساولادوردالی متولد 1904 او واژه سورئالیسم را به صورت یك اسم عام در تمام زبان ها درآمده است. كه بر هنری غیر منطقی شهرت برانگیز، جنون آمیز مطابق مد روز دلالت دارد. زندگی شخصی دالی سورئالیستی بوده دالی با امپرسیونیسم نیز آشنا بوده . تصاویر روایتی دارد. دالی خیلی با استعداد و تخیلی است و كمك زیادی به هنر سده بیستم كرده.

معنای لغوی سورئالسیم

فراواقعگرایی

هدف سورئالیسم

تناقص پیشین رویا واقعیت را در یك واقعیت مطلق یك ابرواقعیت حل كند.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید